Competition Day 2015

The CFTS Competition Day on Saturday 18th April 2015 was a great success.


The day started with the under 10's kata category and the standards were high. Following on from that was the 11-15's kata category. Kumite followed, with the Under 10's having two competitions, so if they went out in the A group first round, they got to fight again in the B group, which kept their interest up.

Other categories were the over 16 men's kumite, over 16 ladies kumite, dan grade kata, cadet dan grades kumite, over 17 dan grade kumite, female dan grade kumite and bo kata where high standards were displayed and sportsmanship alike, which resulted in fewer injuries.


The Team Challenge between Bedford and Milton Keynes was different this year. Instead of the 18 minute bout with rolling substitutions, it was back to the traditional one-on-one with five karate-ka on each team. Bedford fielded a strong team, like most years, but after five fights it was a draw, which meant two had to fight again to decide it. The result finally went to Milton Keynes.


It was a great day for CFTS and hopefully the spectators who supported throughout the day enjoyed it too.

The CFTS Executive & Dan grades, Students and Competitors and The Category Awards

The results were as follows:

KATA - UNDER 10’S MALE & FEMALE

1ST - Emily Humphrey (Clapham) 2ND - Anya Ogden(Clapham) 3RD - Josh Peniston (Clapham) 3RD - Toby Cox (Clapham)

KATA - 11-15 YRS MALE & FEMALE

1ST - Billy Dawkes (Clapham) 2ND - Lewis Purcell (Bletchley) 3RD - Herbie Read (Newport Pagnell) 3RD - Carl Chiodo (Kempston)

KATA - 16+ MALE & FEMALE

1ST - Ben Holloway (Bletchley) 2ND - Isabelle Biggs (Kempston) 3RD - Trevor Millward (Newport Pagnell) 3RD - Aidar Talibzhanov (Wolverton)

KATA - DAN GRADE

1ST - Luke Whitworth (Clapham) 2ND - Andrew Gillies (Newport Pagnell) 3RD - Daniel Young (Brickhill) 3RD - Pam Waterhouse (Newton Longville) 3RD - Vince Clark (Clapham)

KATA - BO

1ST - Simon McMahon (Newton Longville) 2ND - Pam Waterhouse (Newton Longville) 3RD - Elliott Thomas (Newton Longville) 3RD - Harry Prouse (Clapham)

KATA - TEAM - KYU GRADES

1ST - 3 Musketeers (Clapham) 2ND - Nearly Cars ( Kempston) 3RD - Team Clapham (Clapham) 3RD - Cedars Ninjas (Cedars)

KATA - TEAMS WITH DAN GRADES

1ST - Howling Hamsters (Clapham) 2ND - Dharmender’s Boys (Kempston) 3RD - Olie’s Wallies (Kempston) 3RD - Bassai Boys (Newport Pagnell)


KUMITE - UNDER 10’S MALE & FEMALE (A)

1ST - Emma Purcell (Bletchley) 2ND - Elsie Parlor (Cedars) 3RD - Aryan Kuryapaty (Newport Pagnell) 3RD - Ella Comb (Newton Longville)

KUMITE - UNDER 10’S MALE & FEMALE (B)

This category was for those who went out in the first round of the UNDER 10'S (A) category

1ST - Rosie Lamin (Kempston) 2ND - Reece Bullen-Cutting (Kempston) 3RD - Charlie Fulton (Bletchley) 3RD - Haresh Kugathason (Cedars)

KUMITE - 11-15 YEARS MALE & FEMALE

1ST - Aran Singh (Kempston) 2ND - Herbie Read (Bushfield) 3RD - Tom Scott (Bletchley) 3RD - Sandeep Singh (Kempston)


KUMITE - 16+ MALE

1ST - Mark Dawkes (Clapham) 2ND - Nick Holloway (Bletchley) 3RD - Aaron Trethowan (Kempston) 3RD - Ivan Micoinoic (Clapham)

KUMITE - 16+ FEMALE

1ST - Suzie Mead (Kempston) 2ND - Ruth Waldram (Clapham) 3RD - Nicky Matheron (Newton Longville) 3RD - Angela Comb (Newport Pagnell) 3RD - Nadia Lincoln (Newport Pagnell)

KUMITE - CADET DAN GRADE

1ST - Kieran Grant (Kempston) 2ND - Max Fogg (Bletchley) 3RD - Asif Tutakahil (Kempston) 3RD - Oliver Horswell (Kempston)

KUMITE - MALE DAN GRADE

1ST - Matt Wing (Clapham) 2ND - Vince Clarke (Kempston) 3RD - Paul Comb (Newport Pagnell) 3RD - Dharmender Bhakar (Kempston)

KUMITE - FEMALE DAN GRADE

1ST - Katy Egginton (Bletchley) 2ND - Pam Waterhouse (Newton Longville)

TEAM CHALLENGE - MILTON KEYNES VS BEDFORD

1ST - Milton Keynes (Nick Holloway, Paul Comb, Dennis Bigsby, Andy Gillies (Coach), Eamon Kennedy, Trevor Millward & Gareth Green)

2ND - Bedford (Chris Toms, Matt Wing, Mark Dawkes, Dan Young, Vince Clarke, Dharmender Bhakar)

KARATE-KA OF THE DAY AWARDS

JUNIOR - Harry Prouse (Clapham)

SENIOR - Nick Holloway (Bletchley)


Browse pictures of the winners and some snapshots from the different categories below!





Our thanks go out to Renshi Kidby and the CFTS Executive Committee for organizing the day, to all the competitors for entering, the Dan grades for their assistance, and to the parents, guardians and spectators for their excellent support throughout the day.


Let's get practicing and look forward to next year!